Mateřská škola, základní škola a praktická škola Brno, Štolcova, příspěvková organizace, Štolcova 301/16

Zřizovatel: Jihomoravský kraj

Štolcova

Praktická škola

O naší praktické škole

Praktická škola jednoletá se nachází v budově na ulici Štolcova 16 v Brně v městské části Černovice, v dosahu přibližně 10 minut z centra města městskou hromadnou dopravou.

Smyslem vzdělávání v naší škole je co nejkomplexnější příprava žáků na občanský, rodinný a profesní život. Výsledkem výchovně vzdělávacího působení školy by měla být co největší míra samostatnosti a soběstačnosti žáků v dospělosti. Praktická škola jednoletá doplňuje a rozšiřuje všeobecné vzdělání dosažené v průběhu povinné školní docházky. Vzdělávací proces je zaměřen na získání základních pracovních dovedností, návyků a pracovních postupů potřebných v každodenním rodinném i v budoucím pracovním životě. Poskytuje základy odborného vzdělání a manuálních dovedností vedoucích k profesnímu uplatnění. Získané dovednosti mohou žáci také využít v dalším vzdělávání.

Příslušný obor nevyžaduje stanovení zvláštních zdravotních požadavků (viz Nařízení vlády č. 211/2010 Sb., o soustavě oborů vzdělání v základním, středním a vyšším odborném vzdělávání).

Provoz PRŠ

Vzdělávání v praktické škole jednoleté se uskutečňuje v denní formě vzdělávání. Režim školy je organizován tak, aby co nejvíce vyhovoval psychickému i fyzickému zdraví žáků a zajišťoval jejich bezpečnost. Výuka probíhá ve vyučovacích blocích, které jsou dlouhé dle individuálních možností a potřeb jednotlivých žáků a jejich aktuálního stavu (vyučovací hodiny jsou tedy členěny dle individuálních potřeb a možností žáků). Výuka probíhá individuální, případně skupinovou formou výuky.

Žáci praktické školy jednoleté mají 30 vyučovacích hodin týdně, vyučování začíná v 8:00 a končí ve 14:00. Třída praktické školy jednoleté se naplňuje do maximálního počtu 7 žáků.

Naše prostory

Objekt školy se skládá ze dvou budov spojených spojovací chodbou a přilehlých pozemků, na kterých se nachází dvůr, hřiště, zahrada. Třída praktické školy je situována v zadní budově. V blízkosti třídy praktické školy na zadní budově je cvičná kuchyně, o patro níže tělocvična, výtvarná a technická dílna, jídelna. Z chodby u tříd praktické školy je přímý vstup na zahradu školy.

Třída praktické školy je uspořádána v souladu s metodou Strukturovaného učení. Třída má svou kmenovou třídu, která je propojená s individuální učebnou. Tato individuální učebna slouží k nácviku pracovních dovedností a k získávání nových vědomostí a dovedností. Kmenová třída je uspořádána dle potřeb všech žáků a strukturována na různá pracovní místa, která slouží k získávání odlišných typů vědomostí a dovedností.

Náš kolektiv pedagogů

Ve třídě Praktické školy jednoleté působí 3 pedagogičtí pracovníci, dva učitelé a jeden asistent pedagoga. Všichni učitelé mají vysokoškolské vzdělání v oboru speciální pedagogiky, asistenti pedagoga také splňují odbornou kvalifikovanost. Součástí širšího týmu jsou členové Školního poradenského pracoviště, administrativní pracovníci školy, školník, zástupci ředitele a ředitel školy.

Kde sídlíme

Praktická škola sídlí v budově školy na ulici Štolcova 301/16.

Nejnovější aktuality

20. 08. 2024

Zahájení školního roku 2024/2025!

Mateřská škola, Praktická škola, Základní škola
28. 06. 2024